هد آپ دیسپلی Head up Display چیست و چگونه از آن استفاده کنیم ؟

هدآپ برای اولین بار توسط جنرال موتورز استفاده شد البته تا پیش از آن این سیستم در هواپیماهای جنگی مورد استفاده قرار می گرفت که به نوعی این تکنولوژی از آنها کپی برداری شده است. حال امروزه این سیستم در حال گسترش است و همه ی خودرو سازارن در تلاش هستند تا از این سیستم بر روی خودروهای خود استفاده کنند.

خودرو سازان به دنبال راهی هستند که بتوانند مشتریان خود را به هر نحوی راضی نگه دارند. یکی از همین راه ها اضافه کردن امکانات کاربردی است. یکی از امکاناتی که امروزه خودروسازان در حال گسترش آن هستند، سیستم هدآپ Head up Display (HUD-Display) است. کار این سیستم این است که یک سری اطلاعات را بر روی شیشه ی جلوی خودرو نمایش دهد. حال کاربرد  این سیستم در هر شرکتی فرق می کند و ممکن است هر کدام اطلاعات خاصی را نشان دهند. البته این سیستم به جز زیبایی، ایمنی خودرو را نیز بالا می برد. شما در پشت فرمان ناگریز مجبور هستید هر از چند گاهی چشم از جاده بردارید و به صفحه کیلومتر و یا صفحه نمایش خود برای سیستم صوتی و یا GPS نگاهی بیندازید. در حالی که با وجود هدآپ دیگر نیاز نیست چشم از جاده بردارید و همه ی اطلاعات را در شیشه ی جلویی به شما نمایش می دهد.

هد آپ دیسپلی چیست

 

قبل از سال 2012 هدآپ فقط سرعت و دور موتور و در اندکی از خودروها شماره ی دنده را نشان میداد. اما در سال 2012 شرکت Pioneer این سیستم را متحول کرد. هدآپ جدید علاوه بر اطلاعات گذشته، اطلاعاتی همچون سیستم صوتی، اطلاعات تلفن همراه و GPS را نشان میدهد. شرکت Pioneer امروزه تبدیل به بزرگ­ترین شرکت تولید هدآپ شده است که این سیستم را به کمپانی های خودرو سازی می فروشد.

یکی از بزرگ ترین پیشرفت های هدآپ نشان دادن جاده در هوای مه آلود است. همین امر سبب شده تا هدآپ به یکی از پرکاربرد ترین سیتسم ها تبدیل شود.

 

حتی در شرایط آب و هوایی نامطلوب، برای مثال مه غلیظ، نیز می‌توانید با اطمینان خاطر و بدون ترس و نگرانی از بروز تصادف و برخورد با موانع رانندگی کنید. شاید در نگاه اول نمایش حجم عظیمی از اطلاعات بر روی شیشه، عجیب و غیر عادی به نظر برسد؛ اما چنانچه استفاده از این سیستم بر روی تمامی خودروها الزامی شود، به جرات می‌توان گفت که تا حد بسیار زیادی از میزان تصادفات جاده‌ای کاسته می‌شود. ما نیز امیدواریم در آینده نزدیک، شاهد حضور خودروهای مجهز به HUD در کشورمان باشیم.


ماشین اسپرت